Cestopis Route18

Můj cestopis na Motorkáři.cz

Route18

Cesta se dá rozděli do několika úseků, podle charakteru. Začneme!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rožmitál pod Třemšínem – Příbram – Sedlčany – Votice

Poměrně vytížená cesta. Provoz končí za Příbramí, kde proudy auta odbočují na pražskou silnici č. 4. Na Sedlčany a do Votic potom vede krásná silnice, v minulosti rovnaná tak, aby vyhověla nárokům I. třídy. Zde doporučuji navštívit restauraci v Křešicích, kde skvěle vaří za příjemné ceny. Kolem Křešic již začínají kopečky, takže o zábavu není nouze. před Voticemi končí značení silnice číslem 18 a po sjezdu do Votic toto přechází do silnice č. 150.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Votice – Louňovice pod Blaníkem – Načeradec – Čechtice – Ledeč nad Sázavou.

Kouzelný úsek Route18. Zanedbaná cesta s minimálním provozem, kde se začínají zvedat kopečky. Tady srdce romantika zaplesá. Objedete Blaník, v Načeradci si dáte serpentinku po náměstíčku, u Lokte přejedete D1 a v.n. Švihov a jste sjedete do Ledče nad Sázavou. Ledeč – nádherné město!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ledeč nad Sázavou – Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod

Udržovaná, pěkná cesta. Odsýpá to, charakter je jako na Vrchovině. HB je nejlépe projet centrem. Za HB je cesta přeznačena na č. 19 a tak zůstane až do Sebranic na silnici Brno – Svitavy.

Havlíčkův Brod – Přibyslav – Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě – Bystřice nad Pernštějnem –  Kunštát –  Sebranice

Krásná, šíroká a rovná silnice. Nádherná krajina a provoz také není hustý. Obvzláště před Přibyslaví je hezky. Projet Žďár je trochu o nervy, ale uhnutím doleva se provozu zbavíte. Za Bystřici to jede!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chtěl bych zmínit úsek Bystřice – Sebranice. Silnice vede převážně lesem a neskutečně to ubíhá. Paráda!

Sebranice – Boskovice – Prostějov

V Sebranicích musíte chvilku na hlavní na Brno, ale brzo se odbočuje doleva na Boskovice. Silnice je opět značená číslem 150 a je tak až do Valašského Meziříčí. Z Boskovic cesta stoupá a vrcholu dosahuje na Drahanské Vrchovině po kraji vojenského újezdu Březina. Zde cestovatele čeká nádherný okamžik, kdy se na kopci otevře výhled na Hanou. nyní se sjede do Prostějova.

Prostějov – Brodek u Přerova – Přerov – bystřice pod Hostýnem – Valmez

Co říci – placka. Úseky cesty se rekonstruují. Cestovatele uchvátí obrovský kostel v Dubu nad Moravou. Při naší druhé cestě v roce 2015 byl za Dubem n.M. uzavřený most přes Moravu. Tedy jsme projeli po nepoužívaném mostě kousek po proudu. Budiž Vám to výzvou! Mostem se nechá dívat do vln řeky. 🙂

IMG_0153 - kopie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Projedete Brodek a pálíte na bystřici pod Hostýnem. Za Bystřicí se cesta začíná klikatit, až se dostanete do Valmezu.

Valmez – SK

Z Valmezu vyrazíte po silnici č. 35 kolem gumáren Zubří do Rožnova a na všechny Bečvy. Provoz houstne, ale dá se. Cesta překonává Beskydy, točí se v nádherných zatáčkách až je tu Slovensko!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bytča – Žilina – Martin – Ružomberok

Celá Route18 je na Slovensku značena i s původními kilometrovníky. Tedy můžete krásně sledovat, kolik máte najeto a kolik zbývá. Hned ten první jsme označili samolepkou.

Na hranicích můžete směnit kačky za éčka a směle dolů, do Bytče. Cesta je dobrá. Za Bytčou seodbočuje doleva na Žilinu a jede se pod nedávno dokončenou dálnicí až do města. Ve městě se držte značení. Za Žilinou cesta lemuje tok řeky Váh. Což o to, panorámata jsou tam nádherná, ale ten provoz. Nicméne již brzy bude lépe, protože bratia Slováci budují dálnici jako o život a zkratka z Bytče za Žilinu a dál na Ružomberok se staví. Kolem Strečna projedete a již brzy bude otevřen dálniční průtah kolem Martina, takže po staré cestě se pojede náramně. Nicméně nyní se jede stále jenom po staré R18 a v tomto úseku to moc nejede.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do Ružomberoku je cesta krásná, ale pomalá. Údolí Váhu má kouzlo, ale tak za dva roky uvidíme.

Bešeňová – Liptovský Mikuláš – Poprad – Prešov

Teď pozor! U Bešeňové hklavní proud dopravy uhýbá na dálnici a cestovateli zbyde prázdná, trochu zanedbaná silnice s Tatrami na horizontu. Ano, ta skvělá Route18. Kvůli těmto úsekům stojí za to projet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dálnice se od původní cesty vzdaluje a zase se k ní přibližuje, křižuje ji ve viaduktech, jede souběžně. Proudy aut sviští po autostrádě a vy jste sami on the road.

Možná neuvidíte Liptovskou Maru, ale místo toho si můžete dát dobrý oběd v poloopuštěném hotelu Sosna za Tatranskou Štrbou. Další krásný okamžik je, když se za Levočou sjede dálnice a R18 v souběžném směru a po pravé straně máte Spišský hrad. Ti, co pospíchají a nemůžou zastavit na D1 mají smolíka. Projedete a čeká vás kopečeka  serpentýnky. Paráda, zatáčky jsou utažené jak dobře zavázaná tkanička, cesta dobrá, prvoz žádný. Dálnice někde v kopci pod vámi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hezké končí před Prešovem, kde se dálnice a R18 opět spojují.

Prešov – Hanušovice nad Ťoplou – Vranov nad Ťoplou – Strážske – Michalovce

Za Prešovem vyjedete z hor a cesta se stává plochá a plná aut. Jedete po severním přivaděči na ukrajinské hranice a pokud nemáte velkou motorku a jste pomalejší než kamiony, trpíte jak pes. Nicméně za Strážskym je cesta dvouproudová a až do Michalovců to jede. No a v Michalovcích je na kruhovém objezdu konec Route18.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Napsat komentář